MOTORLU ARAÇLAR VE ULAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ

OTOMOTİV TEKNOLOJİSİ PROGRAMI

Tarihçe;

Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü 1997 yılında kurulan Gölcük Meslek Yüksekokulu'nun bünyesindeki Otomotor, Otoelektrik, Otosatış ve Ototasarım programlarının birleştirilmesi ile kurulan ve halen Otomotiv Teknolojisi Birinci ve İkinci Öğretim Proğramları ile eğitim öğretimine devam eden bir bölümdür. Üniversitemiz ve Meslek Yüksekokulumuz programları içinde en çok tercih edilen programdır.2002 Yılından İtibaren Ford Otosan A.Ş Gölcük/KOCAELİ fabrikası ve 2016 yılından itibaren de ASSAN HANİL ile İşyerinde Mesleki Eğitim (İME) proğramı uygulanmaktadır. Öğrenciler bu programa birinci sınıfın sonundaki başarı sıralamasına, fabrikalarca yapılan psikoteknik sınav sonucuna ve sağlık testinin sonucuna göre dahil olabilmektedir. Bu öğrenciler ikinci sınıfı, haftanın üç gününü fabrikada, iki gününü okulda geçirerek tamamlamaktadır. Bölüm Meslek Lisesi, İmamhatip ve Düz Lise öğrencilerini kabul etmektedir.

Vizyon;

Otomotiv endüstrisinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ve kaliteli insan gücünün yetişmesini sağlacak alt yapıya sahip, yenilikleri takip ederek, gelişen teknolojilere uyum sağlayabilen insan kaynağının temininde söz sahibi bir bölüm olmaktır.

Misyon;

Otomotiv sektörünün ihtiyacı olan nitelikli, teorik ve pratik bilgiler ile donanmış, mevcut ve gelişen teknolojileri birbiriyle ilişkilendirebilen, kişisel ve toplumsal sorumluluk sahibi ve gerektiğinde kendi işini kurup yönetebilen bireyler yetiştirmektir.

YÖNETİM

Bölüm Başkanı: Dr. Öğr. Üyesi Hale BÜTÜN BAYRAM

Bölüm Başkan Yardımcısı: Öğr. Gör. Dr. Arzu KEVEN

Program Koordinatörü: Öğr. Gör. Mehmet Yalçın UBAY

Staj Komisyonu Başkanı: Öğr. Gör. Mehmet Yalçın UBAY

Bölüm Sekreteri : Zeynep TUN

AKADEMİK

Dr. Öğr. Üyesi Fahrettin ÖVEÇ

Dr. Öğr. Üyesi Hale BÜTÜN BAYRAM

Dr. Öğr. Üyesi Hacer PİR

Öğr. Gör. Dr. Arzu KEVEN

Öğr. Gör. Mehmet Yalçın UBAY

Öğr. Gör. Güray YAMAN

Bölüm İmkanları:

 • Aktarma Organları Atölyesi,
 • Oto Elektrik Atölyesi
 • Elektronik Laboratuvarı
 • Benzinli ve Dizel Motorlar Atölyesi,
 • Alternatif Yakıtlar Laboratuvarı
 • CAD-CAM VE 3D Yazıcı Laboratuvarı
 • bulunmaktadır.

  Demo Settings
  Header Colors
  Navigation Colors
  Footer Colors